Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Cookies

Jak dieta wpływa na cerę?

Jak dieta wpływa na cerę?

Skóra twarzy wymaga od nas codziennej pielęgnacji, ale często kosmetyki, których używamy nie dają pożądanych efektów. Zamiast nieustannie wcierać je w twarz - możemy po prostu zmienić dietę. Poprzez właściwe odżywianie i nawadnianie możemy poprawić jej kondycję i cieszyć się skórą bez niedoskonałości.

Dieta na piękną cerę powinna zawierać dużo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K oraz witamin nierozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina C oraz witaminy z grupy B: B2 i B3. Jak wpłyną na naszą cerę i nie tylko, oraz gdzie je możemy znaleźć - dowiesz się poniżej.

Witamina A zwana retinolem

Należy do najczęściej używanych w kosmetologii. Jej główne zalety to: - wpływa na regenerację skóry 
- spowalnia proces starzenia i wiotczenia skóry 
- niszczy wolne rodniki 
- łagodzi zmiany trądzikowe 
- redukuje przebarwienia, plamy starcze, posłoneczne oraz zmniejsza widoczność piegów 
- dzięki niej skóra staje się mocniejsza i na dłużej zatrzymuje wodę 
- chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA (prowitamina A zwana inaczej beta karotenem) 
- reguluje działanie gruczołów łojowych, dzięki czemu rany szybciej się goją.

Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki czemu szybko dociera do warstwy rogowej naskórka, w mniejszym stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jej głównym źródłem jest masło, jaja, wątróbka, ser, tran, a źródłem beta-karotenu są marchew, dynia, morele, zielone warzywa.

Beta karoten jest związkiem, dzięki któremu ludzki organizm we współpracy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i enzymami wątrobowymi wytwarza witaminę A. Oprócz dbałości o opaleniznę obniża poziom złego cholesterolu we krwi, tym samym chroniąc przed chorobami serca i miażdżycą. Znajdziemy go w słodkich ziemniakach, papryce czerwonej, pomidorach, brokułach, dyni i morelach.

Witamina D - witamina słońca

To rozpuszczalna w tłuszczach grupa steroidowych i organicznych związków chemicznych. 
- reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową 
- ma wpływ na działanie układu odpornościowego 
- utrzymuje prawidłowe stężenia glukozy we krwi 
- odgrywa ważną rolę w ochronie skóry i jej regeneracji 
- znacząco poprawia napięcie skóry, a jej niedobór może zmienić biologiczny cykl naskórka, powodując zaleganie na powierzchni skóry jego martwych komórek; 
- chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, choroby serca, nowotwory, cukrzyca.

Bardzo bogatym źródłem witaminy D są tłuste ryby np. makrela, tuńczyk, pstrąg, oraz tran, żółtko jaja, przetwory mleczne i grzyby podstawkowe. Niestety, wraz z pożywieniem jesteśmy w stanie wchłonąć jedynie 20% dziennego zapotrzebowania tej witaminy. Dlatego zaleca się codzienną ekspozycję na słońce - wystarczy 15-20 minut z odsłoniętymi ramionami i nogami. Pomoże to nam wyprodukować od kilku do kilkunastu razy więcej witaminy D, niż wynosi jej dzienne zapotrzebowanie.

Witamina E - eliksir młodości

Witamina E - inaczej tokoferol. Jej główne właściwości to: 
- opóźnia proces starzenia poprzez neutralizację wolnych rodników 
- wspomaga działanie innych witamin 
- wpływa nie tylko na skórę, ale i włosy - stają się gęstsze 
- zapobiega powstawaniu przebarwień 
- chroni przed promieniowaniem UV 
- wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku 
- silny przeciwutleniacz - charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi i ujędrniającymi skórę 
- ma działanie przeciwtrądzikowe 
- tokoferole poprawiają nawilżenie, poprzez zwiększoną zdolność wiązania wody przez skórę, oraz wzmożone tworzenie się kolagenu.

Źródłem tej witaminy są: oleje roślinne (np. sojowy, kukurydziany, lniany, słonecznikowy), masło, migdały, jajka, mleko czy w marchew. Podczas obróbki termicznej pokarmów witamina ulega rozkładowi, dlatego warto spożywać je jak najmniej przetworzone.

Witamina K jak krzepliwość

Występuje również pod nazwą menadion lub fitomenadion. Jest wytwarzana głównie przez bakterie jelitowe, a jedynie 20% pochodzi z pożywienia. Jest ważna, bo: 
- bez niej człowiek mógłby się wykrwawić i umrzeć - stosowana jest m.in. przed zabiegami chirurgicznymi w celu ograniczenia krwawienia pooperacyjnego 
- wpływa na wychwytywanie wapnia przez kości, jest wykorzystywana w leczeniu osteoporozy 
- odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych, co przeciwdziała powstawaniu siniaków 
- ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe 
- zmniejsza obfite krwawienie miesiączkowe 
- poprawia koloryt skóry, zwłaszcza tej naczynkowej 
- zmniejsza stężenie złego cholesterolu we krwi 
- zapobiega nowotworom i pomaga pacjentom przechodzącym radioterapię

Jej źródłem są: zielone liście warzyw, wątróbka, jaja, awokado, pomidory i produkty mleczne (jogurty, sery), pistacje, brukselka, brokuły, młoda cebula. Następną postać witaminy – witaminę K2 – wytwarzają bakterie w jelitach. Wyprodukowana sztucznie witamina K - nazywana K3 - służy do uzupełniania niedoborów i może występować pod postacią rozpuszczalną w tłuszczach lub w wodzie.

Witamina C - najsilniejszy przeciwutleniacz

Inaczej kwas askorbinowy - została uznana za najsilniejszy przeciwutleniacz pozakomórkowy: 
- chroni przed wolnymi rodnikami 
- poprawia ukrwienie i ułatwia przenikanie innych substancji odżywczych ze skóry do krwi 
- rozjaśnia skórę 
- ma silne właściwości przeciwzapalne 
- służy jako niezbędny kofaktor enzymów, m.in. hydroksylazy wymaganej w procesie biosyntezy kolagenu (typ I oraz III) - jego produkcja oddziałuje na zmniejszenie widoczności zmarszczek 
- pozwala na długo zachować piękną i jędrną skórę.

Witamina C ulega szybkiemu rozkładowi, dlatego często jest sprzedawana w postaci proszku do rozrobienia. Najlepszym jej źródłem jest: papryka, później pomarańcza, papaja, gotowany jarmuż, brukselka, brokuł, czarna porzeczka, kiwi, truskawka, gotowana biała kapusta, mango, mandarynka, grejpfrut, pomidor, cytryna.

Witaminy z grupy B

Ich niedobór powoduje nadmierną suchość cery. Wynika to z faktu, że witamina B2 kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka, zaś witamina B3 odpowiada w głównej mierze za poziom nawilżenia skóry. Ponadto są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego: łagodzą napięcie, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną, wpływają na metabolizm – są więc bardzo ważne dla zdrowia jak i urody. Witaminy B7 (zwana biotyną) i B8 świetnie działają na włosy - stosuje się je w leczeniu łysienia oraz przy stanach zapalnych skóry.

Źródłem witaminy B2 są przetwory zbożowe z pełnego ziarna, mleko i jego produkty, mięso oraz ryby. Natomiast witaminę B3 znajdziemy w produktach mięsnych, przede wszystkim chudych mięsach, rybach, wątrobie oraz jajach i twarogu. Biotynę znajdziemy np. w wątrobie wołowej, soi, żółtkach jaj, drożdżach piwnych, orzechach włoskich.

Pamiętajmy o tym, że spożywanie alkoholu również ma wpływ na naszą cerę. Przede wszystkim odwadnia organizm, co prowadzi do tego, że skóra staje się matowa i bardziej wrażliwa, gorzej reaguje na kosmetyki i wszelkie czynniki zewnętrzne, słabiej wchłania też substancje odżywcze. U osób, które regularnie spożywają większe ilości alkoholu, szybciej pojawiają się zmarszczki. Alkohol zaostrza też trądzik i łuszczycę. Po wypiciu np. lampki wina rozszerzają się naczynia włosowate, przez co skóra czerwieni się. Jeżeli robimy to regularnie - delikatne ścianki naczynek sztywnieją i nie wracają do swoich pierwotnych rozmiarów. Osłabiają się również włosy i paznokcie, ponieważ wypłukujemy z organizmu cynk. Dlatego sięgając po alkohol pamiętajmy, aby odpowiednio po spożyciu nawodnić nasz organizm.